Různé pružiny – druhy a výroba

Posted on 22/06/2018 11:03am

Pružiny jsou používané skoro každodenně. Rozmanité stroje a předměty nefungují bez nějakého druhu pružin – jsou potřebné třeba v autu, tradičních hodinkách a dokonce i v bezpečnostních ventilech. Proto současně moc podníku se věnuje produkci a prodeji pružin – je možné být jistým, že vždy se najde zakázník. O typech pružin je napsaných i hodně odborných článků a manuálů.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
Nyní pružiny jsou dělené dle rozmanitých vlastnosti: kovu (nebo jiných látek), tvaru a praktického použití. Úplně jiné funkce plní tř. pružina talířová a zkrutná. Obvykle velké množství sortimentu různorodých pružin je umožňované známými a profesionálními podníkami, kde výroba je vysoce automatizovaná. Dle tvaru je možné uvádět pružiny zkrutné, talířové, spirálové, točné, soudkovité a jiné; většinou používané materiály jsou rozmanité slitiny oceli (nejednou uhlíkové), měď, cinová bronz i nekovové látky – například gumové buď zatížené krutem; jsou to tzv. pryžové pružiny. V tomto ohledu je široký výběr možností a pokud nutné je použití pružiny v nějakém stroju, nejlepším způsobem je zvolit pouze ty vhodné a nejodolnější - .

Použití pružin velice záleží na jejich rozměr, tvar a materiál. Moc zajímavým příkladem pružiny je talířová, jež zcela nevýpadá jako běžně pochopená pružina – místo charakteristického tvaru roztáhlé spirály je několik masivních kruhů. Jsou potřebné jako části bezpečnostních ventilů, brzd a do spojek. Jejich látka je obvykle nerezová nebo kvalitní pružinová ocel.

Takové pružiny jsou velmi odolné na deformace. Jiný pozoruhodný druh pružiny je pružina rovná, jež příkladem je listová pružina nacházejicí se v automobilu a tradičních hodinkách – může být vyráběná z plechu anebo tyče a jeji tvary jsou různorodé – tř. jednoduchá tyč z vhodné oceli může být takovou pružinou. Nejobvyklejší jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které většina lidí zná jako části hráček nebo propisovaček.

Zajímavé je i to, že v současné době na pružinách mnoho lidí spí každodenně – jsou velice nejednou používané v matracech a rovněž mají moc mnohých tvaru a rozměrů; díky ním postel se neničí kromě vrtění v posteli, a tělo se neponoří. Současně docela pozoruhodné výsledky jsou dosažitelné díky nejnovějším pružinám, které zaručují větší pohodlnost.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace