Různé klíčové informace o produkci pružin torzních

Posted on 22/06/2018 8:54am

Produkce pružin nejčastěji se soustředí na pružinách do velmi pokročilých úkolů – třeba strojírenského průmyslu – nebo naopak, do velice prostých. K té poslední skupině patří hlavně pružiny které jsou součásti jednoduchých mechanismů (na příklad tradičních hodinek buď posilovacího zařízení) a jiných věcí – na příklad dveří nebo propisek. Aby získat hodnotné pružiny, potřebná se objeví pokročilá technologie, díky které se vyznačují ony skvělými technickými vlastnostmi a udržitelností.


Navzdory tomu existují druhy pružin, které jsou vyráběné velmi často a se označují vysokou úrovni univerzality. Jsou to hlavně zkrutné pružiny – většinou mají tvar vhodně zpracovaného dratu v husté kotouče s rovnými rameny. Někdy jsou známé i jako pružiny torzní. Výroba takových kovových pružin začíná od výroby dratu o několika technických vlastnostech – důležitá je zejména tloušťka dratu, druh kovu (který nejednou působí rozpínavost a tvrdost) a přítomnost (buď také nepřítomnost) potahování, tř. z zinku nebo nerezové látky. Další fáze je tvarování dratu v potřebný tvar – tehdy pružina se může stát například zkrutná nebo tlačná. Kromě toho zkrutné pružiny mají možnost mít formu šroubovitou buď spirálovou. Základní zařízení do výroby zkrutných pružin jsou tepelné stabilizátory, zařízení odmašťující a určitě formovací stroje - nabízet zkrutnich pružin.

zkrutné pružiny
Source: http://www.vanel.com
Nevšechny, ačkoliv, torzní pružiny jsou vytvořené z dratu – na trhu existují i kovové nedratové nebo nekovové zkrutné pružiny. Jsou to ve velkém měřitku pružiny pryžové buď docela vzácné, z mírných a tenkých vlaken skelných. Jiná populární pružina je torzní tyč, které cílem je odpružení vozidel. Podobný úkol v motorovém průmyslu mají i listové pružnice. Pokud jde o pryžové pružiny, jich proces produkci je samozřejmě úplně jiný – vážné se stává obdržení vhodných technických vlastnosti pryže a opatrné tvarování tuto látky.


Takové pružiny se charakterizují vysokou úrovni tuhosti, ale nejsou tak trvalé jako ocelové. K jejich kladům, ačkoliv, patří udržitelnost proti některým chemickým látkám, třeba olejům, proto v chemickém průmyslu jsou určitě nezbytné. Teď stojí to za to, být si vědom, že zkrutné pružiny můžou fungovat rovněž jako část měřicích přístrojů, průmyslových a pro domácnost - .

Tags: Pružiny, Průmysl, automobil, drat, flexibilit